
Texas Instruments
Product No:
TPS61241YFFR
Manufacturer:
Package:
6-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 5V 600MA 6DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.9177
9.177
25
0.87096
21.774
100
0.715445
71.5445
250
0.6688
167.2
500
0.591014
295.507
1000
0.466592
466.592
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61241 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3.2V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |