
Texas Instruments
Product No:
TPS612532AYFFR
Manufacturer:
Package:
9-DSBGA
Batch:
-
Description:
3.8-MHZ, 5-V / 4-A BOOST IN 1.2-
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2825
1.2825
10
1.1457
11.457
25
1.08718
27.1795
100
0.893095
89.3095
250
0.834822
208.7055
500
0.737732
368.866
1000
0.582426
582.426
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-UFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS612532 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3.8MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 9-DSBGA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |