
Texas Instruments
Product No:
TPS61259YFFR
Manufacturer:
Package:
9-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 5.1V 3.9A 9DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.2179
12.179
25
1.15634
28.9085
100
0.949905
94.9905
250
0.887908
221.977
500
0.784662
392.331
1000
0.619476
619.476
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-UFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.9A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61259 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 4.85V |
| Voltage - Input (Min) | 2.65V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 9-DSBGA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5.1V |