
Texas Instruments
Product No:
TPS61261DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 3.3V 100MA 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
1.0697
10.697
25
1.01536
25.384
100
0.834005
83.4005
250
0.77957
194.8925
500
0.68894
344.47
1000
0.543894
543.894
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS61261 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 4V |
| Voltage - Input (Min) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |