
Texas Instruments
Product No:
TPS62000DGSR
Manufacturer:
Package:
10-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 600MA 10VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1565
2.1565
10
1.9399
19.399
25
1.83008
45.752
100
1.559425
155.9425
250
1.464216
366.054
500
1.281189
640.5945
1000
1.061558
1061.558
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62000 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 750kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |