
Texas Instruments
Product No:
TPS62050DGS
Manufacturer:
Package:
10-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 800MA 10VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2705
2.2705
10
2.0425
20.425
25
1.92736
48.184
100
1.642075
164.2075
250
1.54185
385.4625
500
1.349095
674.5475
1000
1.117827
1117.827
2500
1.040734
2601.835
5000
1.002193
5010.965
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 800mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62050 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 850kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.7V |