
Texas Instruments
Product No:
TPS62067QDSGRQ1
Manufacturer:
Package:
8-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.166
2.166
10
1.9456
19.456
25
1.8354
45.885
100
1.563605
156.3605
250
1.468168
367.042
500
1.284647
642.3235
1000
1.064418
1064.418
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62067 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.9V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |