
Texas Instruments
Product No:
TPS62089AYFPR
Manufacturer:
Package:
6-DSBGA (1.2x0.8)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A 6DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.501
1.501
10
1.34045
13.4045
25
1.27262
31.8155
100
1.045285
104.5285
250
0.977132
244.283
500
0.863512
431.756
1000
0.68172
681.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62089 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.4V |
| Voltage - Output (Max) | 4V |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA (1.2x0.8) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |