
Texas Instruments
Product No:
TPS62091RGTR
Manufacturer:
Package:
16-VQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A 16VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3275
2.3275
10
2.09475
20.9475
25
1.976
49.4
100
1.68359
168.359
250
1.5808
395.2
500
1.3832
691.6
1000
1.14608
1146.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62091 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.8MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |