
Texas Instruments
Product No:
TPS62111MRSAREP
Manufacturer:
Package:
16-QFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4695
6.4695
10
5.84155
58.4155
25
5.57004
139.251
100
4.83626
483.626
250
4.6189
1154.725
500
4.21135
2105.675
1000
3.66795
3667.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62111 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3.1V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |