
Texas Instruments
Product No:
TPS62120DCNR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-8
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 75MA SOT23-8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.444
1.444
10
1.2939
12.939
25
1.22816
30.704
100
1.0089
100.89
250
0.94316
235.79
500
0.833473
416.7365
1000
0.658008
658.008
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 75mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62120 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | Up to 800kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-23-8 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |