
Texas Instruments
Product No:
TPS62122DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 75MA 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
1.07825
10.7825
25
1.02372
25.593
100
0.84094
84.094
250
0.786106
196.5265
500
0.694716
347.358
1000
0.548454
548.454
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 75mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62122 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | Up to 800kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |