
Texas Instruments
Product No:
TPS62133RGTR
Manufacturer:
Package:
16-VQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 3A 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7955
1.7955
10
1.61025
16.1025
25
1.51924
37.981
100
1.294185
129.4185
250
1.21524
303.81
500
1.063335
531.6675
1000
0.881049
881.049
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62133 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |