
Texas Instruments
Product No:
TPS62140RGTR
Manufacturer:
Package:
16-VQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6625
1.6625
10
1.49245
14.9245
25
1.4079
35.1975
100
1.199565
119.9565
250
1.126358
281.5895
500
0.985549
492.7745
1000
0.816601
816.601
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62140 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |