
Texas Instruments
Product No:
TPS62152AQRGTRQ1
Manufacturer:
Package:
16-VQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
POWER MANAGEMENT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.805
1.805
10
1.62355
16.2355
25
1.5314
38.285
100
1.30473
130.473
250
1.22512
306.28
500
1.07198
535.99
1000
0.888212
888.212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62152 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.25MHz, 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |