
Texas Instruments
Product No:
TPS62160DGKR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.4136
14.136
25
1.34178
33.5445
100
1.102095
110.2095
250
1.030256
257.564
500
0.910442
455.221
1000
0.71877
718.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62160 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |