
Texas Instruments
Product No:
TPS62160DSGR
Manufacturer:
Package:
8-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 8WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.4136
14.136
25
1.34178
33.5445
100
1.10219
110.219
250
1.030332
257.583
500
0.910537
455.2685
1000
0.718846
718.846
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62160 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |