
Texas Instruments
Product No:
TPS62170QDSGRQ1
Manufacturer:
Package:
8-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.3756
13.756
25
1.30568
32.642
100
1.07255
107.255
250
1.00263
250.6575
500
0.886046
443.023
1000
0.699504
699.504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62170 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |