
Texas Instruments
Product No:
TPS62171DSGR
Manufacturer:
Package:
8-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 1.8V 500MA 8WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.2502
12.502
25
1.18674
29.6685
100
0.97489
97.489
250
0.911278
227.8195
500
0.805315
402.6575
1000
0.635778
635.778
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62171 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |