
Texas Instruments
Product No:
TPS62220DDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 400MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.2711
12.711
25
1.20612
30.153
100
0.990755
99.0755
250
0.926136
231.534
500
0.818463
409.2315
1000
0.646152
646.152
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 400mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62220 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.7V |