
Texas Instruments
Product No:
TPS62230DRYR
Manufacturer:
Package:
6-SON (1.45x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 2.5V 500MA 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
1.04785
10.4785
25
0.99446
24.8615
100
0.81681
81.681
250
0.763496
190.874
500
0.674728
337.364
1000
0.532674
532.674
2500
0.497164
1242.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62230 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.05V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-SON (1.45x1) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |