
Texas Instruments
Product No:
TPS62231TDRYRQ1
Manufacturer:
Package:
6-SON (1.45x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 1.8V 500MA 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.501
1.501
10
1.34805
13.4805
25
1.27224
31.806
100
1.08376
108.376
250
1.01764
254.41
500
0.890435
445.2175
1000
0.737789
737.789
2500
0.686907
1717.2675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62231 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.05V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-SON (1.45x1) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |