
Texas Instruments
Product No:
TPS62234DRYR
Manufacturer:
Package:
6-SON (1.45x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 2.1V 500MA 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
10
1.0298
10.298
25
0.97736
24.434
100
0.80275
80.275
250
0.750424
187.606
500
0.663157
331.5785
1000
0.523545
523.545
2500
0.488642
1221.605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62234 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.05V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-SON (1.45x1) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.1V |