
Texas Instruments
Product No:
TPS62293TDRVRQ1
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 1.8V 1A 6SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1375
2.1375
10
1.91615
19.1615
25
1.80804
45.201
100
1.540425
154.0425
250
1.446432
361.608
500
1.265628
632.814
1000
1.048667
1048.667
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62293 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |