
Texas Instruments
Product No:
TPS62303DRCR
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 1.8V 500MA 10VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7195
1.7195
10
1.54755
15.4755
25
1.45996
36.499
100
1.24374
124.374
250
1.167816
291.954
500
1.021839
510.9195
1000
0.846668
846.668
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62303 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |