
Texas Instruments
Product No:
TPS62420QDRCRQ1
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 0.6A/1A DL 10SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4415
2.4415
10
2.1945
21.945
25
2.06986
51.7465
100
1.763485
176.3485
250
1.655888
413.972
500
1.448902
724.451
1000
1.200515
1200.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA, 1A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS62420 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |