
Texas Instruments
Product No:
TPS62621YFFR
Manufacturer:
Package:
6-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 1.8V 600MA 6DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.3528
13.528
25
1.28364
32.091
100
1.054405
105.4405
250
0.985644
246.411
500
0.871017
435.5085
1000
0.687648
687.648
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62621 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 6MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |