
Texas Instruments
Product No:
TPS62737RGYR
Manufacturer:
Package:
14-VQFN (3.5x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK PROG 200MA 14VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3935
6.3935
10
5.74465
57.4465
25
5.43096
135.774
100
4.70668
470.668
250
4.465304
1116.326
500
4.00672
2003.36
1000
3.37916
3379.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 200mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62737 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (3.5x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.3V |