
Texas Instruments
Product No:
TPS627431YFPR
Manufacturer:
Package:
8-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK PROG 400MA 8DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.41075
14.1075
25
1.33912
33.478
100
1.099815
109.9815
250
1.028128
257.032
500
0.908561
454.2805
1000
0.717288
717.288
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 400mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS627431 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.15V |
| Voltage - Output (Max) | 3.1V |
| Supplier Device Package | 8-DSBGA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.3V |