
Texas Instruments
Product No:
TPS62743YFPR
Manufacturer:
Package:
8-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK PROG 300MA 8DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.349
13.49
25
1.28098
32.0245
100
1.052125
105.2125
250
0.983516
245.879
500
0.869136
434.568
1000
0.686166
686.166
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 300mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62743 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.15V |
| Voltage - Output (Max) | 3.3V |
| Supplier Device Package | 8-DSBGA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |