
Texas Instruments
Product No:
TPS6282533DMQR
Manufacturer:
Package:
6-VSON-HR (1.5x1.5)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 2A 6VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.406
1.406
10
1.2559
12.559
25
1.19244
29.811
100
0.97945
97.945
250
0.915534
228.8835
500
0.809077
404.5385
1000
0.638742
638.742
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS6282533 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.4V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-VSON-HR (1.5x1.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |