
Texas Instruments
Product No:
TPS62825ADMQR
Manufacturer:
Package:
6-VSON-HR (1.5x1.5)
Batch:
-
Description:
2.4-V TO 5.5-V INPUT, 2-A STEP-D
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.64505
6.4505
25
0.60572
15.143
100
0.494285
49.4285
250
0.459154
114.7885
500
0.390773
195.3865
1000
0.312616
312.616
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62825 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.4V |
| Voltage - Output (Max) | 4V |
| Supplier Device Package | 6-VSON-HR (1.5x1.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |