
Texas Instruments
Product No:
TPS62826DMQR
Manufacturer:
Package:
6-VSON-HR (1.5x1.5)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 6VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3775
1.3775
10
1.23405
12.3405
25
1.17116
29.279
100
0.962065
96.2065
250
0.89927
224.8175
500
0.794713
397.3565
1000
0.627408
627.408
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62826 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.4V |
| Voltage - Output (Max) | 4V |
| Supplier Device Package | 6-VSON-HR (1.5x1.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |