
Texas Instruments
Product No:
TPS628600YCHR
Manufacturer:
Package:
8-DSBGA (0.66x1.36)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
1.8-V TO 5.5-V INPUT, TINY, 0.6-
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3015
1.3015
10
1.1628
11.628
25
1.1039
27.5975
100
0.90668
90.668
250
0.847552
211.888
500
0.748999
374.4995
1000
0.591318
591.318
2500
0.551893
1379.7325
5000
0.524305
2621.525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS628600 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-DSBGA (0.66x1.36) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V, 1.1V |