
Texas Instruments
Product No:
TPS62867RQYR
Manufacturer:
Package:
9-VQFN-HR (1.5x2.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
2.4-V TO 5.5-V INPUT, 6-A SYNCHR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4795
2.4795
10
2.22585
22.2585
25
2.0995
52.4875
100
1.788755
178.8755
250
1.6796
419.9
500
1.46965
734.825
1000
1.21771
1217.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62867 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.4V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 9-VQFN-HR (1.5x2.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |