
Texas Instruments
Product No:
TPS62870QWRXSRQ1
Manufacturer:
Package:
16-VQFN (2.55x3.55)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK PROG 6A 16VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9235
3.9235
10
3.5226
35.226
25
3.32994
83.2485
100
2.886005
288.6005
250
2.738052
684.513
500
2.456833
1228.4165
1000
2.072036
2072.036
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 16-TFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62870 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz, 2.25MHz, 2.5MHz, 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 3.35V |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (2.55x3.55) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.4V |