
Texas Instruments
Product No:
TPS62873QWRXSRQ1
Manufacturer:
Package:
16-VQFN (2.55x3.55)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK PROG 15A 16VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.845
4.845
10
4.3548
43.548
25
4.11692
102.923
100
3.568105
356.8105
250
3.385078
846.2695
500
3.037435
1518.7175
1000
2.561684
2561.684
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 16-TFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 15A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62873 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz, 2.25MHz, 2.5MHz, 3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 0.4V |
| Voltage - Output (Max) | 3.35V |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (2.55x3.55) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.4V |