
Texas Instruments
Product No:
TPS62913RPUR
Manufacturer:
Package:
10-VQFN-HR (2x2)
Batch:
-
Description:
17-VIN, 3-A LOW NOISE AND LOW RI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2015
3.2015
10
2.87375
28.7375
25
2.71662
67.9155
100
2.35429
235.429
250
2.233564
558.391
500
2.004177
1002.0885
1000
1.690268
1690.268
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62913 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz, 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-VQFN-HR (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |