
Texas Instruments
Product No:
TPS629203DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-583
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 300MA SOT583
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.9614
9.614
25
0.91276
22.819
100
0.74993
74.993
250
0.700986
175.2465
500
0.619476
309.738
1000
0.48906
489.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-583 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 300mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS629203 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz, 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-583 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.4V |