
Texas Instruments
Product No:
TPS629203QDRLRQ1
Manufacturer:
Package:
SOT-583
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 300MA SOT583
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.2825
12.825
25
1.21714
30.4285
100
0.999875
99.9875
250
0.934648
233.662
500
0.825968
412.984
1000
0.65208
652.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-583 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 300mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS629203 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz, 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-583 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.4V |