
Texas Instruments
Product No:
TPS62932DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-583
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A SOT583
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.55385
5.5385
25
0.5206
13.015
100
0.424935
42.4935
250
0.394706
98.6765
500
0.33592
167.96
1000
0.268736
268.736
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-583 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62932 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Input (Min) | 3.8V |
| Voltage - Output (Max) | 22V |
| Supplier Device Package | SOT-583 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |