
Texas Instruments
Product No:
TPS62A01ADRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-563
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A SOT563
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.54815
5.4815
25
0.51186
12.7965
100
0.40945
40.945
250
0.38019
95.0475
500
0.321689
160.8445
1000
0.248577
248.577
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS62A01 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-563 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |