
Texas Instruments
Product No:
TPS63020QDSJRQ1
Manufacturer:
Package:
14-VSON (4x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK BST ADJ 3.5A 14VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.648
3.648
10
3.28035
32.8035
25
3.10118
77.5295
100
2.687645
268.7645
250
2.5498
637.45
500
2.287904
1143.952
1000
1.929564
1929.564
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS63020 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-VSON (4x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |