
Texas Instruments
Product No:
TPS630250RNCR
Manufacturer:
Package:
14-VQFN-HR (3x2.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK BST ADJ 2A/4A 14VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4415
2.4415
10
2.1907
21.907
25
2.06682
51.6705
100
1.760825
176.0825
250
1.653342
413.3355
500
1.446698
723.349
1000
1.198682
1198.682
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A, 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS630250 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 14-VQFN-HR (3x2.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.3V |