
Texas Instruments
Product No:
TPS63031DSKR
Manufacturer:
Package:
10-SON (2.5x2.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK BST 3.3V 900MA 10SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4725
1.4725
10
1.31575
13.1575
25
1.24868
31.217
100
1.02581
102.581
250
0.95893
239.7325
500
0.847438
423.719
1000
0.669038
669.038
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 900mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS63031 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-SON (2.5x2.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |