
Texas Instruments
Product No:
TPS63051RMWR
Manufacturer:
Package:
12-VQFN-HR (2.5x2.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK BST 3.3V 500MA 12VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.976
1.976
10
1.77555
17.7555
25
1.67466
41.8665
100
1.426805
142.6805
250
1.339728
334.932
500
1.172262
586.131
1000
0.971299
971.299
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS63051 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 12-VQFN-HR (2.5x2.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |