
Texas Instruments
Product No:
TPS63061DSCR
Manufacturer:
Package:
10-WSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK BST 5V 2A 10WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.641
2.641
10
2.37215
23.7215
25
2.23782
55.9455
100
1.90665
190.665
250
1.790256
447.564
500
1.566474
783.237
1000
1.297938
1297.938
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS63061 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-WSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |