
Texas Instruments
Product No:
TPS63070RNMR
Manufacturer:
Package:
15-VQFN-HR (3x2.5)
Batch:
-
Description:
IC REG BCK BST ADJ 3.6A 15VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.641
2.641
10
2.36835
23.6835
25
2.23858
55.9645
100
1.94009
194.009
250
1.840606
460.1515
500
1.651556
825.778
1000
1.39288
1392.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 15-PowerVFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.6A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS63070 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 9V |
| Supplier Device Package | 15-VQFN-HR (3x2.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |