
Texas Instruments
Product No:
TPS63700DRCR
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK BST ADJ 360MA 10VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.318
2.318
10
2.0843
20.843
25
1.96612
49.153
100
1.675135
167.5135
250
1.572896
393.224
500
1.376284
688.142
1000
1.140352
1140.352
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 360mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS63700 |
| Output Configuration | Negative |
| Frequency - Switching | 1.38MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | -15V |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -2V |