
Texas Instruments
Product No:
TPS63710DRRR
Manufacturer:
Package:
12-SON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 12SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8215
2.8215
10
2.53175
25.3175
25
2.38868
59.717
100
2.034995
203.4995
250
1.910792
477.698
500
1.671943
835.9715
1000
1.385328
1385.328
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS63710 |
| Output Configuration | Negative |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 3.1V |
| Voltage - Output (Max) | -5.5V |
| Supplier Device Package | 12-SON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -1V |